Dekoracje i kompozycje na Wszystkich Świętych

Groby bliskich odwiedzamy przez cały rok, jednak najczęściej robimy to w listopadzie – w dzień Wszystkich Świętych oraz święto Zaduszek. Symbolem naszej pamięci, znakiem miłości do bliskich zmarłych oraz synonimem nadziei na to, że po życiu ziemskim czeka na nas nowy, lepszy czas pozbawiony trosk i zmartwień są znicze oraz kwiaty.

Święto zmarłych kojarzy mi się przede wszystkim z pięknie rozświetlonymi cmentarzami, nagrobkami udekorowanymi szeregiem lampek oraz kolorowymi chryzantemami. Listopad to czas refleksji i przemyśleń. Obok modlitwy najlepszym sposobem na wyrażenie naszych uczuć do zmarłych są cmentarne dekoracje.W sklepach, na bazarach, w kwiaciarniach jest bogaty wybór gotowych wiązanek, kompozycji, stroików. O wiele lepszym pomysłem jest jednak samodzielnie przygotowanie dekoracji. Po pierwsze jest to dar płynący prosto z serca, po drugie stroik przygotowany samodzielnie w domu to o wiele tańsze rozwiązanie niż strojny wieniec kupiony na straganie.

Proponujemy przygotowanie stroika ze sztucznych kwiatów. Kompozycja jest skromna, ale bardzo efektowna. Ładnie się prezentuje a jej przygotowanie nie zajmuje dużo czasu. I co najważniejsze – nie jest trudne. Dzięki temu, że wykorzystamy do niej sztuczną florę będziemy mogli przez długi czas cieszyć widokiem pięknego stroika.

Do zrobienia dekoracji na Wszystkich Świętych, potrzebne będą; gąbka florystyczna, wazon lub podstawka, zielone gałązki, mech, sztuczne kwiaty różnej wielkości – kilka dużych i parę mniejszych.

Stroik na cmentarz krok po kroku

1. Zaczynamy od gąbki. Umiejscawiamy ją w wazonie, w którym chcemy utwierdzić naszą kompozycję. Do tego celu można wykorzystać także podstawkę.

2. Zdobienie stroika rozpoczynamy od zieleni. Gałązki wbijamy po bokach oraz na obrzeżach wazonu. Gałązki lokujemy asymetrycznie, tzn. po prawej i lewej stronie powinny znaleźć się gałązki dłuższe, z przodu i z tyłu krótsze.

3. Pustą przestrzeń uzupełniamy mchem. Zakrywamy nim całą gąbkę, tak by nie pozostały wolne luki.

4. Teraz pora na największe kwiaty. Lokujemy je na środku.

5. Obok umieszczamy mniejsze kwiaty i pąki.

6. Kompozycję dekorujemy najmniejszymi z kwiatów. Gotowe.

Całość możemy dodatkowo przystroić wkładając do stroika znicz.