Doniczkowe kwiaty na cmentarz

Wybór odpowiedniej flory zdobiącej grób bliskiej nam osoby może być dość trudny. Nie każdy kwiat, krzew czy iglak będzie bowiem dobrze znosił cmentarne warunki. Kwiatom szkodzić może bowiem i wilgoć i nadmierne nasłonecznienie. Jeśli nie wiem na jaki gatunek warto się zdecydować odpowiedzmy sobie na kilka podstawowych pytań – jak często odwiedzamy grób? co jaki czas będziemy mogli pielęgnować cmentarną florę?

Jednym z najczęściej wybieranych przez nas rozwiązań są rośliny doniczkowe. Niektóre z ich gatunków możemy trzymać na grobie cały rok, inne nadają się tylko na wybrane ciepłe pory roku.

Najbardziej popularnymi kwiatami doniczkowymi, którymi dekorujemy cmentarze są chryzantemy. Wbrew pozorom nie sięgamy po nie wyłącznie pod koniec października i na początku listopada, kiedy to celebrujemy Święto Zmarłych, ale przez cały rok. Chryzantemy dają nam ogromną paletę możliwości. Jest to paleta kolorów; rozpoczynając od jasnych drobnych chryzantem w kolorze białym poprzez kwiaty kremowe, cytrynowe i mocno żółte, wręcz złote. Równie pięknie prezentują się czerwone, pomarańczowe i bordowe chryzantemy. Co niektórzy decydują się także na wybór oryginalnych fioletowych chryzantem, które wiosną i latem świetnie komponują się ze ślicznymi fiołkami. Chryzantemy mają nie tylko różnorakie barwy, ale i odmiany, wspomnieć wystarczy choćby kwiaty kuliste i promieniste. Są symbolem prawdy i antonimem kłamstwa. Niestety ich cena jest dość wygórowana a istotną wadą jest to, że nie utrzymują się na grobach zbyt długo. Chryzantemy z powodzeniem zastąpić możemy astrami, storczykami, magnoliami.

Lilia jest symbolem życia wiecznego. Nie ma więc wątpliwości, że to kwiat idealny na miejsce takie, jak cmentarz. Najpiękniejsza jest ich biała odmiana, ale spotkać możemy się także z kwiatami żółtymi, pomarańczowymi, różowymi, bordowymi, brązowymi. Dużo lepiej sprawdzają się w roli kwiatów ciętych, dlatego też warto dodawać je do różnorakich kompozycji.

Irysy są kwiatami całorocznymi. Mają mnóstwo odmian, kolorów, kształtów. Niebieskie, fioletowe kwiaty irysów często wykorzystywane są do cmentarnych dekoracji. Przez długi czas można trzymać je we flakonach.

Są nie tylko popularnymi kwiatami ciętymi, ale i doniczkowymi. Mowa o różach, które symbolizują miłość. Obecnie w kwiaciarniach dostępne są nie tylko róże czerwone, herbaciane i białe, ale także odmiany mieszane, tzw. róże wielokwiatowe.