Gotowe bożonarodzeniowe wianki i ozdoby

Większości z nas Boże Narodzenie kojarzy się przede wszystkim z wielkim biesiadowaniem. Moc smakołyków na stole, odpoczywanie to w rodzinnymi gronie, to relaks z książką lub ulubionym filmem, to świąteczny kulig. Podczas grudniowych świąt nie może także zabraknąć dekoracji. Pierwsze skrzypce gra oczywiście choinka – pachnąca, wysoka, żywo zielona ozdobiona bombkami, łańcuchami a na samym szczycie ogromną Betlejemską Gwiazdą. Oprócz dekorujemy drzwi wieńcami, okna naklejkami, ogrody kolorowymi światełkami.

Nie od dziś wiadomo, że Gwiazdka to przede wszystkim religijne święto. Pamiętajmy więc o refleksji, rozmowach z bliskimi i o odwiedzaniu rodzinnych grobów. Swoją pamięć o bliskich osobach podkreślimy nie tylko poprzez pozostawienie dla nich dodatkowego nakrycia na stole, ale także poprzez świąteczne cmentarne dekoracje. Przy pomocy zaledwie kilku elementów, które każdy z nas ma w domu może samodzielnie wykonać bardzo efektowne i co ważne tanie dekoracje cmentarne.

Stroiki  świąteczne na cmentarz są bardzo podobne do tych, którymi dekorujemy domy i mieszkania. Bazą do wykonania dekoracji są zazwyczaj gałązki iglaki – np. gałązki świerku. Zieleń możemy ozdobić białym pyłkiem w roli którego świetnie sprawdzi się sztuczny śnieg lub biały spray. Ponadto przydadzą się szyszki, które możemy udekorować złotą farbą. Warto poszukać w domu także kolorowych wstążek, czy łańcuchów – najlepiej w jednej tonacji kolorystycznej. Bardzo efektownie prezentuje się suszona jarzębina, która czyni naszą dekorację o wiele żywszą. W stroiku świątecznym nie może również zabraknąć bombek.

Prostą ozdobą grobu może być także kilka gałązek iglaka połączonych ze sobą drucikiem florystycznym. Na gałązkach mocujemy znicz np. w czerwonym kolorze a wokół niego rozkładamy inne drobne dekoracje np. pomalowane czerwonym barwnikiem orzechy czy bordowe wstążki.

Jeśli nie mamy czasu na zrobienie całej kompozycji świątecznej możemy kupić kilka kwiatów gwiazd betlejemskich, wystarczy, że na cmentarzu włożymy je do wazonu i bożonarodzeniowa dekoracja na cmentarz jest już gotowa.

Warto pokusić się o kupienie choćby jednej świątecznej świecy np. w kształcie aniołka czy małego Jezuska. Wyposażone w wydajny, duży wkład będą przez długi czas lśnić na grobie bliskiej nam osoby.