Sztuczne i żywe bukiety na cmentarz

Kiedy zbliża się listopad częściej niż niż w innych dniach zastanawiamy się nad dekoracją grobów. Szczególnie ważne są ozdoby florystyczne; wiązanki, kwiaty, bukiety. Wśród kwiatów zdobiących nagrobki możemy wybierać pomiędzy żywymi oraz sztucznymi kwiatami.

Bukiety składające się z żywych kwiatów są idealne na ciepłe pory roku. Świetnie sprawdzają się jako elementy stroików wiosennych oraz wieńców wielkanocnych. Możemy wykorzystywać je także latem, kiedy na brak świeżych kwiatów narzekać nie można, a ich ceny także nie są zbytnio wygórowane. Żywotność kwiatków zależy od warunków atmosferycznych – jeśli pogoda sprzyja bardzo długo możemy cieszyć się pięknymi kompozycjami wykonanymi z naturalnych kwiatów.

Żywe kwiaty możemy wykorzystywać także jesienią. Co dopiero ścięte chryzantemy potrafią cudownie przystroić każdy grób. Decydując się na wykorzystanie w stroikach na Wszystkich Świętych chryzantemy warto pamiętać o tym, że zaszkodzić mogą im przymrozki. Aby uniknąć efektu zwiędłych kwiatów warto zastosować prosty trik i w bukiet z żywych kwiatów wpleść kilka sztucznych kwiatków. To także dobre rozwiązanie, kiedy nie mamy możliwości częstego odwiedzania grobu – mieszanka naturalnych oraz sztucznych kwiatów będzie o wiele dłużej ładnie prezentował się na cmentarzu niż bukiet naturalny.

Sztuczne kwiaty świetnie sprawdzają się późną jesienią oraz zimą. Decydując się na ich wybór nie musimy się martwić o zmienną pogodę, niesprzyjające warunki pogodowe i atmosferyczne anomalie. Bukiety zrobione ze sztucznych kwiatów nie wymagają pielęgnacji czy podlewania. Oprócz pojedynczych kwiatów sztucznych możemy postawić na sztuczne kwiaty doniczkowe oraz syntetyczne mini drzewka. Na rynku dostępne są nie tylko nienaturalne chryzantemy, ale także orchidee, róże oraz storczyki. Możemy wykorzystywać je do zrobienia ciekawych kompozycji, stroików a także wieńców i wiązanek pogrzebowych.

Interesującym przykładem stroiku wykonanego ze sztucznych kwiatów jest jesienna kompozycja z nienaturalnych róż w kremowym kolorze, sztuczne gałązki, dekoracyjne pałki oraz skromna wstążka w jasnobrązowym kolorze. Inna opcja to stroik z astrów w kształcie krzyża, dodatkową dekoracją kompozycji są białe znicze.