Wieloletnie kwiaty i rośliny do sadzenia

Wieloletnie kwiaty na cmentarz są z jednej strony bardzo praktycznym rozwiązaniem, z drugiej jednak mogą przysporzyć nam nieco kłopotu. Cmentarz bowiem jest miejscem innymi niż inne. Nie mam tutaj na myśli jego wyjątkowości wynikającej z tego, że spoczywają na nim ciała osób, których już z nami nie ma. Grobów bliskich nie odwiedzamy przecież codziennie a czasami z powodu odległości jaka dzieli nas od miejsca pochówku danej osoby jesteśmy tam bardzo rzadko, czasami zaledwie kilka razy w roku. Dlatego też decydując się na posadzenie roślin przy mogiłach musimy być bardzo ostrożni. Nie chcemy przecież by nasza praca poszła na marne.

Kolejną kwestią o jakiej musimy pamiętać dobierając rośliny wieloletnie na grób jest prawo. Sadząc kwiaty przy mogile nie możemy naruszać sąsiednich nagrobków. Kompozycje, które wykonamy, drzewka jakie zasadzimy w żadnym wypadku nie powinny naruszać konstrukcji innych grobowców. Chodzi tutaj przede wszystkim o gramaturę roślinności, którą dekorujemy grób. Jeśli już zasadziliśmy dość duże drzewko lub rozłożysty krzew obowiązkowo porozmawiajmy o tym z osobą zajmującą się kwaterą obok grobu naszego bliskiego. Zdecydowanie najlepszym i najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest wybór krzewu iglastego, który wolno rośnie. Dobrym pomysłem jest także posadzenie karłowatego drzewka.

Rośliny będą cieszyły nasze oczy tylko wtedy, kiedy będą miały odpowiednie warunki do życia. Bardzo ważna jest gleba. Musimy pamiętać o tym, że nie każdy kwiat czy krzew dobrze będzie czuł się w glebie, jaką możemy zapewnić mu w warunkach cmentarnych. Podobnie jest z warunkami atmosferycznymi. Drzewka i kwiaty cmentarne narażone są na jesienne przymrozki, zimą na śnieg, wiosną na ulewy a latem na susze.

Jeśli szukamy roślin odpowiednich na nowy cmentarz postawmy na kwiaty, drzewa i krzewy lubiące dorastać przy dużej dozie promieni słonecznych. Na nowych cmentarzach jest bowiem niewiele drzew przez co klimat nie jest nazbyt wilgotny. Nagrobkowa flora na nowo powstałym cmentarzu nie będzie wymagała także częstego podlewania. Inaczej rzecz ma się z roślinnością na starych i zabytkowych cmentarzach. Na takie miejsca wybieramy florę lubiącą wilgoć np. iglaki.