Wiosenne i wielkanocne stroiki na grób

Wiosna to najpiękniejszy czas w roku. Ptaki zaczynają śpiewać, trawa powoli zielenieje a kwiaty rozpoczynają kiełkowanie. To czas odrodzenia, nadziei, ale i refleksji. Czas pamięci o tych, których od jakiegoś czasu już z nami nie ma.

Początek wiosny to pora porządków, wielkiego sprzątania, remontów. W natłoku codziennych zajęć nie zapominajmy o naszych bliskich zmarłych. Najlepszym prezentem dla nich będzie kolorowy wiosenny wieniec, który położymy na ich mogile. Do wykonania wiosennego stroiku wykorzystać możemy zarówno stokrotki, jak i konwalie, tulipany czy fiołki. Wielkanocne dekoracje nagrobne warto wykonać natomiast z wydmuszek, barwionych szyszek, róż, przebiśniegów czy bazi. Kolorowymi, ale nie przesadzonymi ozdobami możemy przystroić nie tylko kompozycje florystyczne, ale i znicze. Ciekawym pomysłem jest np. ozdobienie najzwyklejszej na świecie, dużej, okrągłej świecy wstążką w kolorze zielonym, który nierozerwalnie kojarzy się zarówno z wiosną, jak i świętami wielkanocnymi.

Nieskomplikowany, ale bardzo efektowny wieniec wiosenny możemy przygotować wykorzystując zaledwie kilka rzeczy. Przede wszystkim potrzebna będzie nam wiklina oraz gąbka. Ponadto przydadzą się zielone gałązki np. ze świerku, bukszpan oraz żółte kwiaty (mogą być sztuczne choć jeśli ma to być stroik wiosenny preferowane są żywe kwiaty). Podstawę stroika stanowi gąbka. Wiklinę układamy na grubym drucie jednocześnie formułując kształt stroika. Do środka wkładamy zielone gałązki oraz bukszpan. W wiklinę wbijamy żółte kwiaty. Wieniec gotowy.

Jeśli szukamy inspiracji do wykonania wielkanocnej dekoracji na cmentarz możemy wykorzystać inny pomysł. Różnorodne zielone gałązki, bukszpan, bazie wbijamy w gąbkę umieszczoną w niewielkiej miseczce. Gałązek powinno być na tyle dużo, by udało się zakryć podstawę naszej dekoracji. Z tyłu umiejscawiamy żółte i czerwone tulipany. Opieramy o nie mały „płotek” zrobiony ze złączonych ze sobą kilku miniaturowych deseczek jednakowej wielkości. Podtrzymujemy go cienkim drutem. Dodatkowo stroik zdobimy kilkoma małymi białymi wydmuszkami. Kompozycję możemy przystroić także innymi kwiatami oraz zmieniać wykorzystując inne elementy, do których mamy dostęp.